Piękna nizinno-leśna i meandrująca wśród lasów Wda jest szlakiem bardzo malowniczym i atrakcyjnym krajoznawczo. Ma liczne zatoki, j piaszczysto-kamieniste dno porastają wodorosty. Zwana też Czarną Wodą, rozpoczyna bieg na Równinie Charzykowskiej, wypływając z jeziora Krążno. Wielkimi zakolami i łukami wiedzie przez Bory Tucholskie. Poniżej jeziora Wdzydze odgałęzia Kanał Wdy. Poniżej Tlenia Wda wpływa na Wysoczyznę Świecką uchodzi do Wisły w Świeciu, w Dolinie Fordońskiej, na wysokości około 23 m n.p.m.
W górnym odcinku rzeka bywa kapryśna, a na początku biegu prawie nadaje się do spływu. Chociaż momentami uciążliwa, innym razem staje się zadziorną rzeczką z szybkim nurtem. Na tym obszarze przepływa przez liczne jeziora, zresztą w niewielkiej odległości od niej leży ponad 350 mniejszych lub większych jezior. W środkowym biegu Wda staje się szybką, dziką rzeką z licznymi by- strzami, przecinającą Bory Tucholskie. Panuje tu spokój i cisza, bo to idny teren.
W dolnym biegu mija jeziora zaporowe przed elektrowniami, a za nimi staje się szybka i nieujarzmiona. Między dwoma bliźniaczymi rzekami: Brdą i Wdą, rozciągają się Bory Tucholskie, drugi co do wielkości w Polsce kompleks leśny położony między Chojnicami i Tucholą na południu oraz Kościerzyną i Starogardem Gdańskim na północy. WyWystępują tu liczne jeziora rynnowe o łącznej powierzchni 120 tys. ha. Zachowały się ostoje rzadkich gatunków ptaków. np.
Na zboczach dolin rzecznych, głównie Wdy wykształciły się bardzo wartościowe i rzadkie wielogatunkowe lasy liściaste z różnorodną florą porostów, a w dnach dolin łęgi (lasy o bogatym podszyciu i runie) oraz olsy (lasy bagienne z przewagą olchy czarnej). Osobliwością jest występowanie jarząbu brekinii w rezerwacie "Brzęki" im. Zygmunta Czubińskiego w Szczerkowie. Wśród roślin rzadkich i chronionych we Wdeckim Parku Krajobrazowym występują m.in. widłak goździsty, spłaszczony i jałowcowaty, rosiczki, storczyk szerokolistny i plamisty, podkolan biały, kruszczyk szerokolistny, listera jajowata, kopytnik i mącznica lekarska. Osobliwością fauny są min. żurawie, gągoły, tracze nurogęsi, błotniaki stawowe, bataliony, zimorodki, pstrągi potokowe, żmije zygzakowate, salamandry plamiste, rzekotki i traszki grzebieniaste. Pokonanie kajakiem tej mniej zagospodarowanej arterii wodnej Borów Tucholskich i Kociewia nie przysporzy kłopotów nawet mniej sprawnym wodniakom, chociaż Jezioro Wdzydzkie przy złej pogodzie bywa groźną przeszkodą .